Ľadová káva a cold brew – aký je medzi nimi rozdiel a ako ich správne pripraviť

Dostali ste chuť na kávu? Bežné prípravy kávy vás zunujú a chceli by ste vyskúšať niečo extra? Skúste jej studenú verziu, ktorá je ideálna na teplé letné dni, no padnúť môže vhod aj v chladnejšom počasí. Ľadová káva vás osvieži a zároveň vás dokáže nabiť energiou.

Vďaka nekonečnému množstvu variácií a príchutí ľadovej kávy sa niet čomu čudovať, že tento nápoj je obľúbený po celom svete. Čierna horká alebo sladká, s mliekom alebo bez, so šľahačkou alebo bez nej. Vo všetkých prípadoch hovoríme o mimoriadne osviežujúcej pochúťke.

Ak aj vám ľadová káva vošla pod kožu, možno vás zaujíma, odkiaľ prišla a aký je jej pôvod. Viete, aký je rozdiel medzi iced coffee a cold brew, a ako si pripraviť lahodnú ľadovú kávu doma?

Recepty, z ktorých sa vám budú zbiehať slinky nájdete nižšie.

Čo je ľadová káva?

Zjednodušene povedané, ľadová káva je studená verzia vašej obľúbenej kávy. Nezamieňajte si ju však za kávu, ktorú ste si už ráno pripravili do šálky, no doteraz ste si nenašli čas na to, aby ste ju vypili. Tá so skutočnou ľadovou kávou má len málo spoločné.

Ľadová káva je nápoj pozostávajúci z horúcej uvarenej kávy podávanej na ľade vo vysokých pohároch na kávu. Môžete pridať sladidlá ako cukor alebo vanilkový sirup. Mliečne prídavky, ako sú smotana, kravské mlieko, ovsené mlieko a orechové mlieko, zasa pomáhajú vyvážiť horkú chuť kávy.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť ľadovú kávu. Často sa zamieňa za kávu pripravovanú za studena. Neskôr sa pozrieme na to, v čom sa jednotlivé druhy líšia.

Aký je pôvod ľadovej kávy?

Pre prvú ľadovú kávu sa musíme vrátiť do roku 1840, a to do krajiny ležiacej v severo–západnej Afrike. Prvá ľadová káva známa ako mazagran bola totiž vymyslená v Alžírsku.

Tento sladký a studený kávový nápoj údajne vyvinula francúzska armáda počas bitky pri Mazagrane. Keď sa francúzskej armáde minulo mlieko, pridali si do kávy vodu. Okrem toho sa rozhodli piť ju studenú kvôli neznesiteľnému teplu.

Keď sa veteráni z bitky pri Mazagrane vrátili do Paríža, oslovili majiteľov kaviarní s nápadom – podávať tento studený kávový nápoj vo vysokých pohároch.

Ako sa mazagran rozšíril do rôznych krajín, nadobudol rôzne variácie. Napríklad rakúsky mazagran obsahuje rum a kocku ľadu. V Portugalsku často používajú espresso, mätu, rum a plátok citróna. Vietnamci ho podávajú so sladeným kondenzovaným mliekom, ktoré sa prelieva cez ľad. Nemecko má variáciu známu ako eiskaffe, čo je ľadová káva so zmrzlinou.

Aký je rozdiel medzi ľadovou, studenou a horúcou kávou?

Kávu milujú milióny ľudí na celom svete. Každá jedna šálka prináša výhody pre ľudské zdravie a duševnú pohodu. Káva samotná obsahuje vitamíny skupiny B, draslík a riboflavín a je špičkovým zdrojom antioxidantov. To vyvoláva otázku, v čom sa jednotlivé kávové nápoje líšia?

Horúca, ľadová, studená

Horúca vs. ľadová. Do nášho porovnávania sme zahrnuli aj tretí typ kávy, ktorá sa často zamieňa s ľadovou. Studená káva sa pripravuje veľmi špecifickým spôsobom, ktorý je zodpovedný za tie výrazné odlišnosti oproti tradičnej horúcej káve.

Horúca káva

Na klasickej horúcej káve je toho veľa čo milovať. Horúca voda extrahuje do vody zložky obsiahnuté v káve, ako sú oleje, cukry, kyseliny a iné zlúčeniny, a vytvára tak zmes chuti, ktorú dobre poznáte.

Keďže voda je takmer vriaca, hneď po strete s namletou kávou sa spustí séria rýchlych chemických reakcií. Vďaka tomu je príprava horúcej kávy rýchlym procesom a zaberie len 2–5 minút.

Môžete si vychutnať svoju kávu čiernu, alebo môžete prejaviť svoju kreativitu a pridať mlieko alebo smotanu, vanilku, med, škoricu a pod.

Niektoré štúdie potvrdili, že horúca káva má vyššie hladiny antioxidantov ako studená káva, vďaka čomu je horúca káva o niečo zdravšia. To, že zlepšuje náladu najmä v zimných mesiacoch, nie je ani potrebné prízvukovať. Vôňa horúcej kávy môže dokonca znížiť stres.

Vedeli ste, že? Dnes už existuje káva, ktorá dokáže eliminovať pocit úzkosti, stresu či napätia, a priniesť človeku ozajstný dúšok pohody?  

Ľadová káva

Ľadová káva je horúca káva, ktorá sa leje priamo na kocky ľadu. Takto získate to najlepšie z oboch svetov. Horúca voda spúšťa reťazec chemických reakcií, ktoré vytvárajú bohatú a jasnú chuť. Ako však horúca káva steká po ľade, ochladzuje sa a chemické reakcie sú zastavené, takže chute sa ďalej neuvoľňujú.

Získate tým nápoj so všetkými príchuťami, ktoré máte radi. Prirodzene sladký, jemne kyslý, s vyváženou chuťou a s dávkou kofeínu. Je tam všetko – len je to ľadové. A keďže vaše chuťové poháriky vnímajú sladšie chute pri nízkych teplotách výraznejšie, ľadová káva má tendenciu chutiť extra sladko a pikantne, a to bez pridaného cukru.

Studená káva (Cold Brew)

Horúca káva a ľadová káva sú veľmi podobné, len si ich vychutnávate pri rôznych teplotách. Na druhej strane káva za studena je úplne iná liga.

Studená káva sa vyrába zo studenej vody, čím získava chuť, ktorá sa nepodobá žiadnemu inému druhu kávy. Studená voda nespustí spomínaný reťazec rýchlych chemických reakcií ako horúca voda. Namiesto toho sa chute z mletej kávy, ktorá sa lúhuje vo vode niekoľko hodín, extrahujú veľmi pomaly.

To znamená, že káva pripravená za studena má až o 66 % nižšiu kyslosť a horkosť. Ponúka zmes neuveriteľne bohatých aróm, pretože aromatické zlúčeniny, ktoré v prípade horúcej kávy unikajú z nápoja v stúpajúcej pare, pri studenom lúhovaní zostávajú uzamknuté v nápoji.

Porovnanie horúcej, ľadovej a studenej kávy

 Horúca kávaĽadová kávaStudená káva
ChuťPlná chuť s výraznou kyslosťou a vyváženou horkosťouPlná sladká chuť, jemne kyslá, vyvážené nižšie tónyBohatá, plná, sladká, takmer žiadna kyslosť a horkosť
Obsah kofeínu80–120 mg na 220 ml nápoja80–120 mg na 220 ml nápoja160–300 mg na 30 ml koncentrátu
Čas prípravy2–5 minút2–5 minút> 12 hodín

Ako sa pripravuje ľadová káva?

Recept na domácu ľadovú kávu je veľmi jednoduchý. Príprava ľadovej kávy trvá iba niekoľko minút. Použiť môžete espresso z kávovaru alebo zalievanú čiernu kávu, ktorú však budete musieť prefiltrovať napríklad cez filtračný papierik a filtračný lievik.

Pripravte si dvojité espresso alebo 250–300 ml čiernej zalievanej kávy. Do vysokého pohára vložte veľké množstvo ľadu. Cez ľad lejte espresso alebo prefiltrovanú kávu. Ľadovú kávu môžete piť čiernu, alebo pridajte mlieko, cukor a pod.

Pre výraznejšiu chuť ľadovej kávy si vopred môžete pripravte ľad z kávy a na dno pohára vložiť ten. Čistý ľad totiž môže nápoj zriediť až priveľmi, čím sa stráca charakteristická chuť kávy.

Ako sa pripravuje studená káva?

Studená káva, alebo káva “varená” za studena, si vyžaduje niekoľkohodinové lúhovanie. Nasypte cca 70 g mletej kávy do nádoby. Pretože nechávate kávovú usadeninu vo vode tak dlho, mala by byť zomletá na hrubo. Ak by bola zomletá príliš najemno, počas lúhovania by sa mohli zložky extrahovať do vody príliš rýchlo, čo by malo za následok príliš horkú kávu.

Kávu zalejte 1 l studenej vody alebo vody o izbovej teplote a vložte do chladničky, kde necháte lúhovať 12 až 24 hodín. Potom jednoducho odstráňte usadeninu z kávy. Koncentrát bude na dne hustejší, preto ho pred podávaním premiešajte. Cold Brew káva sa môže piť priamo z chladničky alebo podávať s ľadom. Môžete si ju zobrať aj na turistiku alebo piknik a užiť si svoju šálku kávy v prírode.

Tip: Poznáte inšpirácie na zdravé a chutné jedlá v prírode?

Čo môžete pridať do ľadovej kávy?

Lahodná ľadová káva spĺňa všetky kritériá – je chladivá, osviežujúca a energizujúca. Je nekonečne prispôsobiteľná. Svoj nápoj si môžete vyladiť a upraviť podľa svojho vkusu. Či už máte radšej sladší nápoj, chcete niečo zdravé alebo uprednostňujete kávu s kvapkou alkoholu, existuje niekoľko spôsobov, ako dodať ľadovej káve šmrnc.

Ľadová káva + čokoláda

Keď sa stretne káva a čokoláda, máte dokonalú kombináciu chutí. Je to ideálne spojenie, ak máte náladu na kávu, ale chceli by ste niečo sladšie.

Ľadová káva + kokos

Keď zmiešate kávu s kokosom, obe chute sa dokonale prelínajú. Káva aj kokos majú prirodzený sladký podtón, takže tieto chute sa k sebe dokonale hodia.

Ak radi pijete mliečnu kávu, prečo do nej nepridať kvapku kokosového mlieka alebo kokosovej smotany? Ak máte radšej čiernu kávu, pridajte si do kávy kokosovú esenciu alebo trochu kokosového oleja. Hlboké, bohaté chute kávy zostanú a v pozadí bude len náznak kokosu.

Ľadová káva + vanilka

Keď do kávy pridáte vanilkový sirup, konečným výsledkom je oveľa sladší, takmer vianočný nápoj. Na rozdiel od kokosu má vanilka veľmi silnú chuť a kávu trochu prebíja. Ale je to príjemná chuť a je pekné občas tieto chute premiešať.

Ľadová káva + škorica

Škorica vďaka svojej silnej a bohatej chuti môže dodať vašej káve nový rozmer chuti a arómy. Okrem toho má niekoľko zdravotných výhod. Jednak má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti, ako aj antioxidačné a protizápalové účinky.

Ľadová káva + karamel

Káva a karamel – výsledkom je luxusný sladký nápoj. Karamel a káva fungujú naozaj dobre, pretože tmavšie karamelové tóny dopĺňajú prirodzenú horkosť kávy bez toho, aby ju maskovali. Ak karamel pridáte priamo do ľadu, môžete si jednu kocku hodiť do kávy hneď, ako bude hotová. Tá nápoj príjemne osladí a káva rýchlejšie vychladne, aby ste ju mohli vypiť skôr.

Ľadová káva + sirup

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako pridať extra chuť do vašej ľadovej kávy, je pridať ochutený sirup. Vanilka, karamel a javorový sirup sú len niektoré z možností, ktoré môžete použiť na vytvorenie sladšieho studeného kávového nápoja a zdokonaliť váš zážitok z pitia kávy.

Ľadová káva + med

Med je “zlatým” doplnkom každého nápoja, no obzvlášť príjemný v spojení so skvelou šálkou silnej studenej kávy. Dodá káve novú sladkú chuť. Navyše je to skvelý spôsob, ako prirodzene osladiť ľadovú kávu bez použitia rafinovaných cukrov.

Ľadová káva + mäta

Hľadáte niečo osviežujúce? Do studeného kávového nápoja pridajte lístky mäty alebo pár kvapiek mätového extraktu. Vynikajúca osviežujúca chuť mäty sa dokonale spojí s jemnou chuťou ľadovej kávy.

Ľadová káva + korenie

Pre pikantný nádych vašej ľadovej kávy skúste pridať štipku korenia, ako sú kardamón, klinčeky alebo nové korenie. Tieto aromatické koreniny sa krásne spájajú s výraznou chuťou studenej kávy.

Ľadová káva + citróny

Citróny a limetky ako pridaná prísada do kávy je osviežujúca aj výživná. Výsledkom je jedinečný kávový nápoj s citrusovou príchuťou.

Nie každému však môže táto kombinácia chuti vyhovovať. Preto pripravte plátky citróna a limetky, alebo citrónovú šťavu na bar či servírovací vozík a posmeľte svojich hostí, aby si pripravili ľadovú kávu podľa svojej chuti.

Ľadová káva + Baileys

Keď spojíte ľadovú kávu s Baileys, stane sa niečo naozaj zvláštne. V Baileys sú už krémové kávové tóny, takže chute spolu krásne ladia. Baileys má navyše čokoládové príchute, ktoré v spojení s kávou krásne fungujú.

Ľadová káva + whisky

Tmavá, robustná chuť whisky sa ideálne hodí ku káve, či už čiernej alebo s kvapkou mlieka či smotany. Niektoré druhy whisky fungujú lepšie ako iné. Vezmite si fľašu írskej whisky alebo bourbonu a ochutnajte si kávu.

Ľadová káva + rum

Rum je jedným z najuniverzálnejších likérov. Poradí si s ovocím, tropickými nápojmi, kokteilmi v štýle martini a úžasne si poradí aj s ľadovou kávou. Prirodzená sladkosť rumu je protipólom praženej kávy. Čím tmavší rum, tým výraznejšia chuť.

Ľadová káva + niečo zdravšie

Pre tých, ktorí však nechcú svoje telo zaťažovať cukrom alebo alkoholom existujú aj zdravšie možnosti. V rámci zdravého životného štýlu si môžete kávu ochutiť aj sirupmi s BIO kvetov, ovocnými sirupmi (malinový, šípkový, bazový…), či šťavou z tropického ovocia. Pre pikantnosť možno experimentovať so zázvorom, pre zjemnenie zasa môžete pridať niečo ako podomácky vyrobené banánové smoothie.

Ľadová káva na 100 spôsobov

Ľadovú aj studenú kávu môžete piť čistú čiernu, alebo si k nej môžete pridať ďalšie ingrediencie. Tu je niekoľko najobľúbenejších receptov na domácu ľadovú kávu:

Frappé ľadová káva

Frappé sa označuje aj ako grécka ľadová káva. Pripravuje sa pomocou koktailového šejkra alebo mixéra. Jednou zo základných surovín je instantná káva. Keď instantnú kávu nahradíte espressom, získate ďalší druh gréckej ľadovej kávy – freddo

Budete potrebovať:

 • 2 čajové lyžičky instantnej kávy
 • 2 čajové lyžičky cukru
 • 1 polievková lyžica studenej vody
 • 1 šálka studeného mlieka
 • Ľad
 • Koktejlový šejker

Do mixéra alebo šejkra nalejte mlieko, pridajte vodu, cukor, ľad a kávu. Dobre pretrepte alebo mixujte, kým sa ľad rozseká a ingrediencie sa prepoja. Nalejte do vychladeného pohára.

Ľadová káva Dalgona

Kávová pena navrstvená na ľadovom mlieku osvieži a prežiari váš deň.

Budete potrebovať:

 • 2 polievkové lyžice instantnej kávy
 • 2 polievkové lyžice kryštálového cukru
 • 2 polievkové lyžice vriacej vody
 • 250 ml studeného mlieka
 • 4 kocky ľadu

V miske zmiešajte kávu s cukrom a horúcou vodou. Metličkou alebo ručným šľahačom suroviny spolu vyšľahajte do krémova (cca 5 minút.). Pena by mala mať krásnu krémovú konzistenciu a svetlohnedú farbu. Do pohára nasypte kocky ľadu, pridajte studené mlieko a na vrch navrstvite kávovú penu.

Portugalská ľadová káva (Portugalský mazagran)

Zatiaľ čo tradičný mazagran pochádza z Alžírska, dnes sa aj v Portugalsku považuje za základ ľadovej kávy. Tu je návod, ako pripraviť portugalskú variáciu tohto nápoja.

Budete potrebovať:

 • Dvojité espresso
 • Šťava z polovice citróna
 • 1 polievková lyžica cukru
 • 30 ml rumu
 • ¼ šálky studenej vody
 • Mäta
 • Kocky ľadu

Do horúceho espressa pridajte cukor, aby sa rozpustil, potom túto zmes nalejte do misky a nechajte vychladnúť. Do vychladnutého pridajte citrónovú šťavu, vodu a rum. Nasypte niekoľko kociek ľadu do vysokého pohára a potom ho zalejte kávovou zmesou. Na záver pridajte niekoľko lístkov mäty.

Nemecká Eiskaffe

Eiskaffe je nemecká variácia ľadovej kávy. S kopčekom vanilkovej zmrzliny a trochou chladenej kávy si túto delikátnu pochúťku môžete pripraviť aj sami.

Budete potrebovať:

 • 1 kopček vanilkovej zmrzliny
 • 1 šálka vychladenej silnej kávy
 • ½ šálky šľahačky
 • 1 čajová lyžička čokoládového sirupu alebo strúhaných čokoládových hoblín
 • 1 oblátková sušienka

Vložte kopček zmrzliny do vysokých vychladených pohárov alebo do pohárov na dezerty. Prelejte ho vychladenou kávou. Doplňte nápoj trochou šľahačky. Posypte hoblinkami čokolády alebo nápoj pokvapkajte čokoládovým sirupom. Do šľahačky ponorte sušienky a vychutnajte si svoju Eiskaffe. 

Karamelové ľadové frappuccino

Kto miluje karamel, mal by určite vyskúšať karamelové frappuccino. Ľadové, lahodné a príjemne sladké.

Budete potrebovať:

 • 1 šálka kociek ľadu
 • Dvojité vychladené espresso
 • ½ šálky studeného mlieka
 • 3 čajové lyžičky karamelového sirupu
 • Šľahačka

Do mixéra nasypte kocky ľadu a pridajte espresso. Pridajte studené mlieko a karamelový sirup. Mixujte, kým sa suroviny prepoja. Môže to trvať približne 30 sekúnd až 1 minútu. Nalejte nápoj do vysokého vychladeného nápoja, ozdobte šľahačkou a troškou karamelového sirupu.

Šumivá ľadová káva

Bublinky v káve? Ľadová káva umožňuje aj to. Pripravte si ľadovú kávu zo sýtenej vody.

Budete potrebovať:

 • 1/2 šálky nesladenej studenej kávy
 • 1/4 šálky studeného mlieka
 • 2 čajové lyžičky javorového alebo akéhokoľvek iného sirupu
 • 1 1/2 šálky sýtenej vody
 • Ľad

Do silnej studenej kávy, ktorú ste nechali vylúhovať min. 12 hodín, pridajte mlieko, sirup a sýtenú vodu. Dobre premiešajte. Do vysokého pohára navrstvite ľad a zalejte ho pripraveným kávovým nápojom.

Espresso tonic

Hitom horúcich dní sa v posledných rokoch stáva tzv. Espresso tonic alebo Tonicpresso. Tento jedinečný ľadový nápoj sa zrodil čírou náhodou po prehyrenej noci v roku 2007 v kaviarni Koppi Roasters vo švédskom Helsingborgu.

Budete potrebovať:

 • 1 espresso
 • tonic
 • kocky ľadu

Do menšieho pohára najskôr dajte kocky ľadu a zalejte tonicom. V inom hrnčeku si klasicky pripravte espresso, ako ste zvyknutí. Espresso následne opatrne prelejte do pohára s tonikom tak, aby sa nápoje príliš nezmiešali.

Pre lepší efekt môžete dozdobiť plátkom pomaranča alebo citróna. Kto má chuť si urobiť deň ešte trochu veselší, môže si tento nápoj pripraviť aj v alko verzii. Stačí pridať trochu ginu.

Vegánska ľadová káva

Táto vegánska ľadová káva je chutná a super jednoduchá na prípravu. Je pripravená z ovseného mlieka a osladená javorovým sirupom, aby vznikla lahodne sladká chuť.

Budete potrebovať:

 • 1 šálka kávy
 • ¼ šálky ovseného mlieka
 • 1-1 ½ lyžice javorového sirupu
 • ¼ čajovej lyžičky vanilkového extraktu
 • 3–4 veľké kocky ľadu

Pripravte si jednu šálku kávy a nechajte ju vychladnúť aspoň na izbovú teplotu, aby sa ľad v káve hneď neroztopil. Pridajte ovsené mlieko, javorový sirup a podľa potreby vanilku. Dôkladne premiešame. Nalejte kávu na ľad. Odporúčame len 3–4 kocky ľadu, pretože ak pridáte príliš veľa ľadu, káva môže byť príliš riedka.

Mrazené banánové kávové smoothie

Tento jednoduchý recept na banánovú kávu je najlepší recept na ľadové smoothie. S nádychom vanilky a kakaa a s chuťou mlieka je toto zdravé kávové smoothie dokonalým spôsobom, ako začať deň.

Budete potrebovať:

 • 1 šálka silnej uvarenej kávy
 • 2 banány, mrazené a nakrájané na kocky
 • 1 lyžica kakaového prášku
 • 1 šálka mlieka
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu

Zmiešajte všetky ingrediencie v mixéri a mixujte, kým nezískate krémovú penu. Nalejte do 2 vysokých pohárov.

Ľadové latte macchiato

Množstvo mlieka s ľadovou kávou? Pripravte si ľadové latte macchiato.

Budete potrebovať:

 • 1 šálka espressa
 • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu alebo javorového sirupu
 • 1 šálka studeného mlieka
 • Drevený ľad

Do šejkra alebo mixéra nalejte mlieko, pridajte vanilkový alebo javorový sirup a drvený ľad. Pevne zatvorte. Šejkujte alebo mixujte podľa potreby. Ľadové mlieko nalejte do vysokého pohára. Do stredu mlieka opatrne nalejte espresso, tak aby sa vytvorili viditeľné vrstvy.

Ľadová káva bez kofeínu (ľadová káva pre deti)

Chcete si vychutnať kávu večer, no obávate sa, že nebudete môcť zaspať? Riešenie je jednoduché: pripravte si ľadovú kávu bez kofeínu. Je to tiež skvelá alternatíva ľadového kávového nápoja pre deti. Na prípravu môžete použiť instantnú alebo zrnkovú bezkofeínovú kávu, prípadne aj kávovinový nápoj (napr. Caro).

Budete potrebovať:

 • 2 lyžičky instantnej kávy bez kofeínu
 • 100 ml vychladeného mlieka
 • 1 čajová lyžička cukru (biely alebo trstinový)
 • Ľad

Mlieko nalejte do mixéra a rozmixujte ho spolu s instantnou kávou a cukrom. Pohár naplňte ľadom a zalejte pripravenou kávou. Jednoduchý a chutný recept, hotový za minútku.

Proteínová ľadová káva

Táto ľadová bomba osvieži počas horúcich letných dní a zároveň dodá energiu aj porciu bielkovín. Shake navyše môžete obmieňať podľa nálady a namiesto čokoládového proteínu a toppingu vyskúšať aj kombinácie iných chutí.

Budete potrebovať:

 • 150 ml kokosového mlieka
 • 2 čajové lyžičky instantnej kávy
 • 1 mrazený banán
 • 25 g čokoládového Whey proteínu
 • 1 čajová lyžička zero toppingu
 • Ľad

Pripravte si kávu obľúbeným spôsobom a nechajte vychladiť. V mixéri rozmixujete olúpaný banán, proteín, kávu, mlieko a ľad. Pohár na kávu si vopred ozdobte čokoládovým toppingom a opatrne doň nalejete proteínovú ľadovú kávu.

Ako servírovať ľadovú kávu, aby ste si ju vychutnali na maximum?

Príprava ľadovej kávy sa môže stať vašou obľúbenou chvíľkou počas horúcich dní. Je to niečo viac, ako len zaliať zrnká kávy horúcou vodou. Je to tanec nápoja čokoládovej farby po kockách ľadu sľubujúcich osvieženie.

Ľadová káva aj Cold Brew sú výnimočné kávové nápoje, ktoré si získavajú srdcia kávičkárov po celom svete. A tak, ako je zážitok pripravovať ich, zážitkom by malo byť aj ich podávanie.

Príprava a výber pohárov sú dôležité

Základným pravidlom je vychladiť poháre tesne pred podávaním ľadovej kávy, aby sa kocky ľadu nerozpustili príliš rýchlo. Tu veľmi dobre fungujú hrubostenné poháre. Alternatívou k nim sú termo poháre z dvojitého skla, ktoré dokážu správnu teplotu nápoja udržať po dlhý čas.

Rovnako dôležitá je priehľadnosť skla. Ľadová káva má charakteristickú krémovú farbu. Aby ste z nej mali ten pravý zážitok, chce to niečo iné ako tradičný porcelánový hrnček. Pohár musí mať tiež správny objem, aby sa doň okrem nápoja zmestilo veľa ľadu.

Ľadovú kávu môžete podávať v akomkoľvek pohári, ktorý má správny objem. Môže byť vysoký, štíhly alebo okrúhly, z hladkého, brúseného, gravírovaného alebo zdobeného skla. Originálnym spôsobom sú poháre, ktoré na pohľad pripomínajú zaváracie poháre s vekom a slamkou. Na servírovanie ľadovej kávy so zmrzlinou zas prídu vhod klasické poháre na martini alebo margaritu.

K vysokým pohárom sú nevyhnutné dlhé lyžičky. Sú ideálne nielen na každodenné stolovanie, ale aj na sviatky alebo rodinné oslavy.

Ľadovú kávu si najviac vychutnáte, keď ju budete piť cez slamky. Vďaka farebným slamkám bude vaša chvíľa s kávou oveľa zábavnejšia. Sú ideálne aj na detské párty, stačí pripraviť bezkofeínovú ľadovú kávu.

Okrem toho pitie cez slamku umožňuje káve obísť vonkajší povrch zubov, čím sa znižuje šanca na nechcené zafarbenie. Obzvlášť prospešné, ak ste absolvovali dentálnu hygienu, ktorej súčasťou bolo bielenie zubov.

Povýšme prípravu ľadovej kávy ešte na vyššiu úroveň. Jednou zo základných ingrediencií, tak ako aj názov napovedá, je ľad. Buďte originálni s formičkami na ľad. Silikónové formičky ponúkajú rôzne tvary, v pohári tak môže byť ľad vo forme srdiečok, kaktusov, citrónov, rybičiek, tučniakov a pod. 

Spojte ľadovú kávu s obľúbenými maškrtami

Čo je ešte lepšie ako lahodná, krémová šálka kávy? Šálka ​​kávy spojená s občerstvením! Ponúkame niekoľko nápadov, čo si dať ku káve.

Palacinky

Ak hľadáte raňajkový doplnok ku káve, palacinky sú tou správnou voľbou. Sú nadýchané, výdatné a ľahko sa pripravujú. Nehovoriac o tom, že sú nabité sacharidmi, ktoré vám pomôžu naštartovať váš deň. Chutia úžasne s ľadovým latte.

Šišky

Klasické kombo, šišky a káva sú spárované z nejakého dôvodu. Ak hľadáte sladkú pochúťku, ktorú si môžete vychutnať v ktorúkoľvek hodinu dňa, šišky sú tou správnou voľbou. Pripravte si k nim pohár ľadovej kávy.

Sušienky a cookies

Sušienky a cookies, ktoré sú chrumkavé a sladké, sú jednou z najlepších vecí, ktoré si môžete vychutnať ku káve. Ešte lepšie chutia, keď ich budete do kávy namáčať.

Muffiny

Muffiny a káva sa k sebe perfektne hodia. Či už je to čučoriedkový, škoricový alebo čokoládový muffin, nemôžete nič pokaziť. Muffiny sú lahodnou pochúťkou, ktorú si môžete vychutnať medzi jedlami spolu s niekoľkými dúškami kávy.

Makrónky

Milujete makrónky? Vylepšite ich chuť pohárom ľadovej kávy. Jemná chuť a textúra makróniek pomáha vyvážiť silnú, horkú chuť kávy a vytvára chuťový zážitok, ktorý určite oživí vašu pravidelnú prestávku na kávu. Káva zas znásobí akcent vanilky, pistácie, dokonca aj levandule v makrónkach.

Údené jedlá

Údené syry a údeniny sú obzvlášť zaujímavé v spojení so studenou kávou. Väčšina káv má dymový charakter vytvorený počas praženia a často zosilnený počas procesu starnutia, aj preto sa kávové nápoje dobre spájajú so slanými produktmi. Skombinujte studenú kávu s údeným syrom, na večerné občerstvenie je to luxusná pochúťka.

Na záver

Kto sa raz zamiloval do čierneho nápoja s charakteristickou chuťou a arómou, nikdy nepohrdne šálkou dobrej kávy. Horúca káva je perfektná na chladné rána a studené popoludnia, keď si vleziete pod deku. V horúcom letnom počasí však stráca svoje čaro. Mnohí ju nechávajú vychladnúť, aby mala tú správnu teplotu na pitie.

Vychladením uvarenej kávy sa však znehodnocujú nielen jej účinky, ale aj jej chuť. Pripravte si radšej ľadovú kávu, ktorá ponúka to správne osvieženie počas leta. Ľadovú kávu je možné pripraviť niekoľkými spôsobmi. Najbežnejšie sú dva: naliať uvarenú kávu na ľadové kocky v pohári, alebo nechať kávový koncentrát niekoľko hodín lúhovať v chladničke.

Ľadovú kávu môžete piť čiernu alebo s mliekom či smotanou. Ak chcete niečo extra, pridajte do kávy vanilku, škoricu, med, karamelový sirup, mätu či kokos. Odvážnejší môžu vyskúšať ľadovú kávu s whisky alebo Baileys.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík