Kava na dreve

Druhá šanca pre kávu: Ekologické možnosti využitia kávovej usadeniny a medziproduktov

Príbeh kávy nemusí skončiť dopitím chutného nápoja. Zistite, ako efektívne a ekologicky využiť kávovú usadeninu a medziprodukty spracovania kávy pre záhradu, kozmetiku a inými spôsobmi.

Cítite tú vôňu? Vychutnávate si tú chuť?

Kávový nápoj mnohým z nás prináša príjemné chvíle. Či už je to vďaka dávke kofeínu, ako súčasť posedenia v rodinných, príbuzenských či pracovných kruhoch alebo práve len kvôli chuti tohto obľúbeného kávového nápoja. 

Využitie kávy však nemusí skončiť dopitím poslednej kvapky kofeínového nápoja. Možno ste už počuli o tom, že usadenina kávy sa dá využiť na rôzne ďalšie spôsoby.

Bioodpad či využiteľný zdroj

kávová usadenina

Napriek tomu, že mnohé domácnosti, kaviarne či reštaurácie svedomito triedia odpad a napomáhajú tak k jeho recyklácii a tým k ochrane životného prostredia, pri kávovej usadenine existujú aj lepšie spôsoby využitia ako ju hodiť do bioodpadu.

Kávový nápoj je sám o sebe bohatý na alkaloidy, melanoidy, fenolové konponenty a fytonutrienty, ktoré prinášajú mnohé zdravotné benefity.

Aj kávová usadenina v sebe obsahuje bioaktívne látky. Tými najdôležitejšími sú kofeín a kyselina chlorogénová. Kofeín má povzbudivé účinky na psychomotoriku, napomáha k lepšiemu sústredeniu a tiež zmierňuje únavu. Kyselina chlorogenová je považovaná za zdraviu prospešnú vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam.  

Zaujímavosť: Viete ako môže kofeín vplývať na krásu ženy?

Výskumy naznačujú, že spomedzi káv z Guatemaly, Kolumbie, Brazílie, Timoru a Etiópie najvyšší obsah fenolových zlúčenín a najvyššiu bioaktivitu vykazujú vzorky z Brazílie. Tu je však potrebné brať ohľad na fakt, že v každej z krajín existuje rôzna kvalita káv.

Spôsoby využitia kávovej usadeniny

Či už si pripravíte kávu ako espresso, na alternatívne spôsoby či zalievaného „turka“, vždy z nej ostane hnedá usadenina. Ešte pred tým, ako ju vysypete do BIO odpadu, skúste sa zamyslieť, či by ste  ju nechceli použiť aj na niečo iné.

1. Záhradné hnojivo

V našich končinách je známa praktika využívania kávovej usadeniny ako záhradného hnojiva. Jej pridávanie do pôdy za účelom zlepšenia rastu rastlín alebo plodov však zatiaľ nie je úplne jednoznačné.

Doterajšie informácie naznačujú, že na získanie badateľných výsledkov vo vašej záhrade by bolo potrebné pridávanie kávy do pôdy opakovať, alebo prelúhovanú zmes kávy kombinovať napríklad s domácim popolom, uhlím, kompostom alebo škrupinami od vajec.

azalka

Známym faktom ale ostáva, že kávová usadenia má schopnosť znižovať pH pôdy a teda ju robiť kyslejšou. Kyslé pôdy sú vhodné na pestovanie napríklad azaliek, rododendronov alebo borovíc.  

Napriek pozitívnym odporúčaniam sa však objavujú aj negatívne dopady navrátenia kávovej usadeniny späť do prírody. Napriek obsahu užitočných tanínov a antioxidantov môže zmes svojím prípadných obsahom škodlivín pôdu aj degradovať.

Vždy záleží od kvality kávy a miesta jej pestovania. Ak kvalita pôdy na danom mieste obsahovala veľa kovov a škodlivín, je možné, že ju kávovník natiahol do seba a tým pádom aj do kávových čerešní. Istotou sú tu celkom určite kávy v BIO kvalite. Kontrolný systém BIO pestovateľov totiž dbá na kvalitu pôdy, ktorá musí spĺňať určité kritériá.

Objavujú sa aj tvrdenia, že kávová usadenina po zmiešaní so živočíšnych hnojivom môže pôsobiť karcinogénne.

2. Kávový peeling

Výroba oleja z kávových čerešní je dobre známa a nachádza svoje široké uplatnenie v kozmetických výrobkoch. Počuli ste už ale o kávovom peelingu?

Mnohé kozmetické salóny využívajú benefity tejto skrášľovacej metódy. Samotný peeling má totiž 7 hlavných výhod:

  1. Redukuje zápaly
  2. Zlepšuje krvnú cirkuláciu
  3. Odstraňuje odumreté časti  buniek krycieho epitelu – pokožky
  4. Pôsobí preventívne proti predčasnému starnutiu pokožky
  5. Znižuje výskyt celulitídy
  6. Napomáha zmierniť opuchy, predovšetkým dolných končatín
  7. Znižuje výskyt akné

Táto procedúra je ľahká a zábavná a môžete si ju sami vyskúšať aj doma. Zvyšky použitej kávy môžete aplikovať na celé telo vrátane pokožky na tvári.

Pre lepšiu aplikáciu môžete vyskúšať kávovú usadeninu zmiešať s mandľovým olejom alebo bambuckým maslom. Po procedúre sa človek vďaka odstráneniu odumretých častíc pokožky cíti vitálny a energický.

kávový peeling

3. Veštenie z kávy

Výkladom vzorov a obrazov z čajových lístkov, kávovej usadeniny alebo sedimentov vína sa zaoberá odbor nazývaný taseografia ( eng. Tasseography, tasseomancy, tasseology). História týchto praktík siaha do dávnej Číny, na našom kontinente sa jej venovali hlavne Románi.

Ako to funguje?

Na čítanie vzorov, obrazcov alebo písmen sa najčastejšie využíva turecká káva. Tá po vypití tvorí najhrubšiu usadeniu, v ktorej je možné nájsť jednotlivé znaky. Pre čítanie obrázkov z kávy sa preferuje po dopití kávy šálku obrátiť hore dnom na tanierik. Šálka aj s tanierikom tvoria komplex a obrazce sa čítajú z oboch súčasne.

Následne existuje viacero spôsobov čítania vzorov v káve. Jedna kultúra rozdeľuje šálku na oblasti prítomnosti, budúcnosti a minulosti. Ďalší spôsob obsahuje rozdelenie priestoru šálky na 5 celkov, kde jednotlivé časti predstavujú budúcnosť, prítomnosť, domov, lásku a peniaze.

TIP: Pre odpovede na otázky ohľadom lásky alebo bohatstva sa odporúča na dno prevrátenej šálky položiť mincu.

V šálke a na tanieriku je potrebné všímať si rôzne tvary a obrazce, pričom každý má svoj zmysel. Dôležité sú čiary, bodky, geometrické útvary, písmená a čísla, no aj konkrétne symboly, ako napríklad kvety, zvieratá či predmety. Platí, že čím väčší daný tvar je, tým väčší význam v predpovedi predstavuje.

Dnes existuje k vešteniu z kávy už aj viacero kníh. V nich alebo aj v online priestore môže človek nájsť význam jednotlivých symbolov, ktoré objavíte vo svojej šálke.

turecká káva

4. Extrakcia bioaktívnych látok z kávovej usadeniny

Vo farmaceutickom priemysle využívajú a nachádzajú nové možnosti extrakcie účinných látok z použitej kávy. Pri výrobe liečiv a kozmetických výrobkov nachádzajú spôsoby, ako uplatniť antioxidačné, antimikrobiálne a protizápalové vlastnosti bioaktívnych zložiek z kávovej usadeniny.

Možnosti využitia medziproduktov spracovania kávy

V roku 2023 bolo vyprodukovaných a spracovaných približne 10,3 mil. ton kávových zŕn. Aj tento údaj vedie spoločnosti a odborníkov k hľadaniu alternatív využitia medziproduktov vznikajúcich pri spracovaní kávy.

Rôzne spoločnosti pracujú na vynájdení rôznych alternatív využitia zvyškov kávových zŕn, ktoré vznikajú pri ich spracovaní. Ide o nachádzanie nových alternatív využitia biomasy, ktorá inak svojím objemom ročne celosvetovo začína znamenať problém.

Medziprodukty spracovania kávy

Počas spracovania kávy, od jej zberu cez lúpanie, sušenie a praženie vznikajú viaceré „odpadové“ medziprodukty. Nakoľko kávová čerešňa obsahuje 6 – 7 rôznych vrstiev, pri ich separácii a využití je potrebné brať na to ohľad. Tými hlavnými, pre ktoré sa hľadajú spôsoby využitia sú:

  1. dužina kávových čerešní (pulp),
  2. vonkajší obal kávového zrnka (coffee husk / parchment) a
  3. vnútorná vrstva obaľujúca samotné zrnko (silver skin).
vrstvy kávovej čerešne

Najnovšie skúsenosti a výskumy ukazujú, že existujú spôsoby využitia tejto biomasy, ktorá by sa inak stala len BIO odpadom. V rámci cirkulárnej bioekonómie sa prírodné medziprodukty využívajú nasledovnými spôsobmi:

  • výroba múky
  • kozmetické prípravky
  • liečivá
  • bio palivá
  • bio sorbenty
  • súčasť potravinárskych obalov
  • ako súčasť drevotriesky
  • záhradné hnojivá
  • textil.

Dužina kávovej čerešne

Z vysušenej dužiny kávových čerešní sa jej zomletím vyrába múka. Od bežných múk sa táto odlišuje svojim obsahom bioaktívnych látok. Pre jej vysoký obsah vlákniny, farbiaceho pigmentu či antioxidantov vidia potravinárske spoločnosti veľký potenciál jej využitia na výrobu bežných, denne konzumovaných potravinárskych výrobkov.

Vonkajší obal kávového zrnka, „coffe husk“

Táto časť kávových čerešní slúži ako vonkajší obal kávového zrnka. Celoročne predstavuje obrovskú biomasu, vážiacu cca 1,2 mil. ton, ktorá by bez využitia predstavovala jedine potenciálny odpadu. Niet sa čomu čudovať, že vznikajú nové metódy využitia, ako napr. biopalivo, bio sorbenty alebo ako súčasť stavebných materiálov. 

Obal kávového zrnka alebo „silver skin“

Tenká šupka obaľujúca už samotné kávové zrnko, alebo aj „silver skin“, sa od zrnka oddeľuje procesom praženia. To, čo je bežné považované za odpad však vnútri obsahuje mnoho fytonutrientov. Okrem vysokého obsahu vlákniny sú v súčasnosti pre výskumy najzaujímavejšie antioxidačné a prebiotické vlastnosti.

Vláknina z tejto ochrannej vrstvy kávového zrnka sa už využíva pre niektoré pekárenské výrobky. Zabezpečuje tým zvýšenie nutričnej hodnoty takto vyrobených potravín. Ak ide o ostatné prospešné komponenty v tejto biomase, objavujú sa nové metódy extrahovania účinných látok a ich využitie napríklad do funkčných potravín.

káva na dreve

Záver

Využitie kávovej usadeniny a medziproduktov spracovania kávy prináša mnoho ekologických a praktických výhod. Od záhradného hnojiva a kozmetických výrobkov až po výrobu biopalív a farmaceutických produktov, možnosti sú takmer neobmedzené. Správnym prístupom môžeme nielen minimalizovať odpad, ale aj využiť cenné bioaktívne látky na zlepšenie kvality nášho života a ochranu životného prostredia. Zamyslite sa nad tým, ako môžete aj vy prispieť k udržateľnosti a dajte kávovej usadenine druhú šancu.

Zdroje:

  • https://www.wikiskripta.eu/w/Kofein
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36364330
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35741929
  • https://sk.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1vov%C3%A9_zrno#cite_note-34
  • https://www.instructables.com/Turkish-Coffee-Fortune-Telling
  • https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2023/su/d3su00037k
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35185168

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík