Značka Healtern oslovila už aj portál HORECA. Čo o nás napísali?

Portál HORECA zverejnil rozhovor s autorkou Healtern projektu. Pro-ľudské dôvody vzniku výberovej kávy s bylinami, či viac o inšpirácii silou prírody pochádzajúcou z dávnej minulosti si môžete prečítať nižšie.

Healtern_káva s bylinkami_arabica a ľubovník

Káva s bylinkami? Bývalá olympionička stojí za produktom, ktorý dokáže pomôcť v rôznych situáciách.

Teraz si už nemusíte vyčítať, že to preháňate s pitím kávy. Káva je fenomén dnešnej doby, ale o jej účinkoch na zdravotný stav sa stále vedú polemiky. Viete si predstaviť, že popíjaním svojho obľúbeného nápoja si upevňujete zdravie? Kombinácia výberovej kávy s prímesou minimálneho množstva BIO bylín v presnom pomere prinesie kávičkárovi okrem dávky kofeínu aj účinky na imunitu, trávenie a jeho mentálnu pohodu. Za nevšedným spojením kávy a byliniek stojí Barbara Kantorová, dlhoročná reprezentantka Slovenska v zjazdovom lyžovaní, dvojnásobná olympionička, ktorá viackrát bodovala aj v pretekoch svetového pohára. So vzdelaním v odbore fyzioterapia a nadšením pre správnu stravu a zdravý životný štýl premietla svoje nazbierané skúsenosti do projektu Healtern Specialty coffee.

Healtern_káva s bylinkami_Trávenie

Za akých okolností ste sa začali venovať káve a ako vám skrslo, že spojíte kávu s bylinkami? 

Nápad, pridať do kávy niekoľko bylín a dať tým príležitosť ľuďom spríjemniť si neľahké situácie každodenného života pomocou ich obľúbeného nápoja – kávy – mi od začiatku prišiel hodný ocenenia. Receptúry káv Healtern sú dielom Dr. Dobránskeho, ktorý pôsobí a vyniká v oblasti neurovedy. Okrem toho sa dlhoročne venuje aj pomoci ľuďom s ich zdravotnými problémami prostredníctvom nastavenia stravovacieho plánu. Každý, kto s nimi má skúsenosť, vie, že sú maximálne účinné, rovnako ako jeho iné, už existujúce potravinové receptúry. Nové bylinné kávy boli teda zárukou kvality a štartovacou čiarou celého projektu

Aký bol váš vzťah ku káve pred tým, než ste sa jej začali venovať? Boli ste kávičkárka?

Kávu som pred tým brala skôr ako povinnú dávku kofeínu, nie ako gastronomický zážitok. Nebola som veľký labužník, pamätám si napríklad tú kávu na Zimných olympijských hrách v PyeongChangu v Južnej Kórei. Preteky v kombinácii sa konali koncom hier a určite sa objavovala už aj únava, takže tam hral práve kofeín svoju hlavnú rolu, napriek… no nie veľmi delikátnej chuti :). Dnes pijem hlavne Healtern kávy, no rada ochutnám aj iné. Je však pravda, že sa teraz na kvalitu zŕn, prípravu a hlavne chuť kávy pozerám o niečo kritickejšie. Nepovažujem sa však za kávového odborníka. Čo chutí niekomu, nemusí chutiť niekomu inému a naopak. Svet kávy je plný možností, každý človek má svojich favoritov a každý je víťazom. 

Healtern_káva s bylinkami_Myseľ_a_nálada

Zdá sa to byť jednoduché. Piť kávu a tým podporovať zdravie. Naozaj to funguje?

Príroda ukrýva liečivé látky v rastlinách od nepamäti. Ich využitie sa datuje na obdobie staroveku, kedy liečivé látky z bylín využívali už v starovekom Egypte alebo Číne, ale aj v civilizáciách ako Babylon, Rím, Grécko alebo v Južnej Amerike. Dnes existujú moderné technológie na separáciu účinných látok z rastlín, ktoré, mimochodom, veľakrát tvoria hlavné zložky liekov. Za bylinami vybranými do bylinných zmesí Healtern a ich využitím v presnom pomere sa ukrýva vyše 30-ročná prax odborníka v oblasti biochémie. Ak by nefungovalo nič iné, tak zloženia našich káv a účinky bylín áno 🙂

Odbornosť spomínaná vyššie je navyše podporená túžbou priniesť svetu niečo účinné, kvalitné, praktické a chutné. Tešíme sa, že môžeme obohatiť kávou životy tých, ktorí si ju dopriať nemôžu (nemohli :), podporiť ňou isté funkcie organizmu, alebo jednoducho ľuďom ponúknuť lahodnú kávu v BIO kvalite.

Aké bylinky používate a v akých množstvách, prípadne v akom pomere ku káve?

Tri druhy produktov obsahujú každý inú zmes bylín. Prvá je na podporu trávenia, druhá na podporu kognitívnych funkcií a dosiahnutie mentálnej pohody. Poslednou je zmes Komfort, ktorá okrem iného* dokáže napomôcť k ženskému komfortu alebo podporiť imunitu. Jednotlivé byliny obsiahnuté v každej zmesi uvádzame na obaloch produktov alebo na našich webových stránkach. Zmes bylín nikdy nepresahuje 1 % zmesi kávy a bylín.
*Druh komfort je originál vyvinutý na zníženie chuti do jedla, čo je ideálne pre zníženie príjmu kalórií a pomoc pri redukčných programoch pre dosiahnutie optimálnej hmotnosti.

Healtern_káva s bylinkami_Barbara Kantorová

Má výber kávy vo vašom koncepte dôležitú úlohu? Ako to celé chutí?

Do našich zmesí používame výberovú kávu, 100% arabica z Kolumbie. Výberu tejto kávy sme venovali patričnú pozornosť, hlavne za účelom dosiahnutia lahodnej chuti aj po zmiešaní s bylinami. Bylinné zmesi majú totiž tiež svoju chuť, čím farbia chuť kávy každá iným smerom. Dôležité pre nás však bolo zachovať chuť lahodnej výberovej kávy, ktorej chuťový profil obsahuje tóny červeného jablka, sušienok, vanilky či bylín. Doterajšie pozitívne recenzie konzumentov svedčia o tom, že sa nám to v celku podarilo. Káva má jemnú, skôr sladkastú vyváženú chuť, ktorá človeku ulahodí. 

Dá sa káva pripraviť aj ako espresso? 

Healtern káva sa dá pripraviť na všetky spôsoby. Odporúčame hlavne alternatívne prípravy, napríklad French press, filter alebo moka kávovar. Výnimočnú chuť však dosiahnete aj prípravou espressa. Tú však skôr odporúčame kávičkárom spadajúcim do tretej vlny káv a tým, ktorým nevadia kyslejšie tóny. Ak však preferujete espresso, vedzte, že tento spôsob prípravy už potešil aj konzumentov mimo odborného sveta kávy.  
 
Prečo tri druhy a tri kombinácie? Je to konečné číslo?  

Trojka ma akosi sprevádza po celý život 🙂 Od dátumu narodenia, cez názov spoločnosti, ktorý ukrýva ďalšie trojky, až po tri druhy bylinných zmesí. Nateraz sa nechystáme pridávať nový druh, no ktovie, čo budúcnosť prinesie. Myslím, že súčasná ponuka je komplexná a bohatá a dokáže napomôcť mnohým. Je len málo ľudí, ktorí dnes netrpia tráviacimi problémami, neocenili by podporu pri mentálnej práci alebo netúžia po väčšej mentálnej pohode. Nakoniec sú to tí, ktorí zatiaľ nenašli kľúč na dosiahnutie optimálnej hmotnosti.“ 

Healtern_káva s bylinkami_Barbara Kantorová
coffee_farm
Healtern_káva s bylinkami_komfort

Zdroj: Portál HORECA
Foto: Healtern

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík