V Tatrách vzniká zdravšia káva

V Tatrách vzniká zdravšia káva

Káva sa vo svete pije už niekoľko storočí. Jej povzbudivé účinky boli pravdepodobne prvýkrát objavené v severovýchodných oblastiach Etiópie. Neskôr sa cez Egypt dostala do Arabského sveta, kde sa začalo s jej pestovaním. Tu sa káva konzumovala už spôsobom, aký poznáme dodnes – pražením semien a ich následným varením. Z historických zdrojov je známe, že sa v sufijských chrámoch v Jemene pila už v polovici 15. storočia.

V Európe sa stala populárnou až v 17. storočí (prvú európsku kaviareň otvorili v Benátkach v roku 1645), ale pitie kávy sa v Európe stalo masovou záležitosťou až v 19. storočí. Názov káva pravdepodobne vznikol z arabského slova qahwah alebo z názvu mesta Kaffa v Etiópii, kde bola prvotne objavená. Jej pozitívne účinky na náš organizmus sú takisto dobre známe.

Vedeli ste, že sa dajú ešte vylepšiť? A takáto vylepšená káva vzniká priamo pod Tatrami. Spoluautorkou myšlienky je dlhoročná slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Barbara Kantorová z Batizoviec. Porozprávala nám, aká je tá jej šálka kávy.

Z lásky k horám, športu a káve vytvorili unikátnu kávovú receptúru.
Popradské pleso, Vysoké Tatry

Ako vznikol nápad začať vyrábať vlastnú kávu Healtern?

Celý život som sa venovala zjazdovému lyžovaniu. Pred niekoľkými rokmi som však na lyžiach mala ťažký úraz a moje zdravie
a budúcnosť boli neisté. V neľahkom období mi prišli do cesty receptúry novej kávy, ktoré sa nedali ignorovať. Nadchla ma myšlienka dopriať ľuďom zdravšiu verziu kávy. Idea pustiť sa do niečoho takého bola od začiatku podložená funkčnosťou receptúr od Dr. Dobránskeho. Jeho schopnosti a znalosti zaručujú, že jeho práca na podklade metabolickej biochémie a neurológie je zárukou kvality. Pre mňa to bola štartovacia čiara a dôkaz, že to celé má zmysel. Káva totiž vie byť pre ľudí s istými diagnózami aj škodlivá, takto si ju budú môcť dopriať aj práve títo ľudia so svojimi ochoreniami.

Aká dlhá bola cesta od nápadu až po prvú šálku kávy?

Od nápadu po prvý balíček vo finálnom obale aj s grafikou a správnou etiketou trval približne trištvrte roka. Tú radosť a nadšenie
z neho si však pamätám akoby to bolo včera. Bola to veľká vec.

Healtern je dostupná v troch rôznych receptúrach, každá s inými účinkami. Podľa čoho vznikli konkrétne tri kombinácie byliniek?

Receptúry a účinky, ktoré káva prináša len reflektujú obraz zdravia spoločnosti a sú zamerané na oblasti, kde je potrebné po‑
môcť. Počet ochorení trávenia má celosvetovo rastúcu tendenciu; množstvo depresií, stavov úzkosti a napätia, ako aj pokles psychickej výkonnosti je v spoločnosti po Covide znateľný, o obezitách ani nehovoriac. Druhy Healtern Trávenie, Myseľ & nálada či Komfort dokážu v týchto oblastiach ľuďom do určitej miery pomôcť, či spríjemniť deň

Ako ste sa rozhodovali, ktoré zrnká kávy budú pre receptúry najlepšie?

Vybrali sme kávu z Kolumbie, po mnohých coffee cuppings sa chuťovo k bylinám hodila najlepšie. Zvolili sme skôr sladkastý ako acidný druh s príjemnou vyváženou chuťou s tónmi karamelu, sladkého ovocia či sušienok. Byliny, rovnako ako aj káva, sú
BIO kvality, čím vyjadrujeme svoj rešpekt k prírode a jej sile. V budúcnosti by sme veľmi radi prešli aj na BIO kompostovateľné/degradovateľné obaly, no tejto téme je potrebné sa venovať veľmi detailne. Nechceli by sme znížiť kvalitu produktov a ich čerstvosť, no zároveň hľadáme alternatívu, ako neprispievať ku globálnej environmentálnej záťaži v podobe množstva produkovaného odpadu. Rovnako je však dôležité hľadať cenovo dostupné alternatívy obalov pre našich odberateľov
a zákazníkov. Alternatívnym riešením je v pláne aj bezobalový predaj.

Tri druhy Healtern káv - Trávenie, Myseľ & nálada, Komfort

Prejdime teraz na konkrétne druhy produktov

Trávenie – je určené na všeobecnú podporu trávenia, pre lepšie vylučovanie tráviacich štiav a žlče. Vhodná je aj pri nechutenstve, plynatosti, bolestiach brucha či nadúvaní. Vďaka obsahu horčín a alkaloidov si ju môžu dopriať aj ľudia, ktorí bežnú kávu piť nemôžu = ulcerózne kolitídy, histamínové intolerancie, Crohnova choroba… Rovnako ju obľubujú starší ľudia, ktorých trávenie už vyžaduje značnú podporu. Po tradičnom nedeľnom obede však ulahodí aj tým, ktorí stále preferujú klasiku: rezeň so zemiakmi, kašou či zemiakovým šalátom.

Myseľ a nálada – byliny so ženšenom v popredí sa tu podieľajú na podpore kognitívnych funkcií (pamäť, koncentrácia, pozornosť, myslenie, sústredenosť…) preto je ideálnym spoločníkom na prácu do kancelárií, ordinácií, vzdelávacích inštitúcií, či pre iných psychicky pracujúcich. Tento druh má tiež upokojujúci účinok pri psychickom vyčerpaní, napätí alebo strese. A tiež odporúčame pre agresívnych šéfov 🙂 Jednoducho topka pre rušný život v 21. storočí.

Komfort – byliny svojimi účinkami všeobecne napomáhajú imunite a k ženskému komfortu. Receptúra je však aj vďaka adstringentným vlastnostiam nátržníka husieho originál navrhnutá ako káva na chudnutie. Presný pomer bylín znižuje chuť do jedla a teda pomáha prekonať tú otravnú chuť na čokoľvek = redukovať príjem kalórií.

Na záver asi najdôležitejšia otázka –
kde sa dá táto zázračná káva zohnať?

Naša káva sa dá v popradskom okrese kúpiť už na cca 10 miestach, pričom vďaka svojej láske k horám sme patrične hrdí
napríklad na Košiarik v Starom Smokovci, v Kafiarničke v Poprade vám ju zasa radi pripravia aj ako hotovú kávu na spôsob batch brew. Svojich milovníkov si však získava už aj cez predajne bylinkár v Košiciach či Enzym shop v Kežmarku. Na web stránke je spustený aj e‑shop, kde sa dá ľahko kúpiť akýkoľvek druh Healtern výberovej kávy – všetky druhy, mletia a gramáže s doručením po celom Slovensku. Viac o účinkoch nájdete na stránke www.healtern.com. Ak sa chcete dozvedieť viac o lyžiarskej kariére Barbary Kantorovej, vypočujte si podcast – Po živote s Tomášom Verešom, epizóda 51.

Barbara Kantorová

Barbara Kantorová je bývalá slovenská reprezentantka v zjazdovom lyžovaní. Medzi jej najväčšie úspechy patrí:

  • 22. miesto na Zimných olympijských hrách (ZOH) v Sochi v disciplíne Super G,
  • 18. miesto na ZOH v PyeongChang v AC,
  • 2. miesto na Svetovej univerziáde v talianskom Trentine v kombinácii a 4. miesto v Super G,
  • 3. miesto v AC na Svetovej univerziáde v Almaty, Kazachstan

a mnoho ďalších skvelých umiestnení aj v prvej 30-tke vo Svetovom pohári.

Barbara Kantorová v slalome
Veľká cena Slovenska
Štrbské Pleso, 2022

Zdroj článku: Tatranský Dvojtýždenník

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík